Možný výklad „vyhnání Adama a Evy z Ráje“

Adam a Eva

Adam a Eva

Adam a EvaV gnostickém učení se příběh o prvotním hříchu interpretuje obvykle odlišně. Jelikož je stvořitel tohoto světa chápán jako zlý, jeho příkazy mají za úkol člověka uvěznit a zahalit mu pravdu o něm samém tak, aby se jí nemohl dopátrat. Had tedy, pokud Adamovi a Evě říká, že „budou jako Bůh“, pak je nenabádá ke zlému, ale pouze jim vyjevuje, kým skutečně jsou. Proto je v těchto systémech had často symbolem tajného, spásného poznání.

Pokud budeme tedy vycházet z výše uvedeného tak obrázek, který je notorický znám všem křesťanům i těm, kteří v tomto prostředí vyrůstali, je poněkud mylně vyložen, ale vychází z pravdivého odkazu.

 

Asi správná interpretace obrázku
  1. Adam a Eva jsou nejen skutečný muž a žena, ale znázorňuji opaky téhož (jing-jang, plus-minus, muž-žena, apod.).
  2. Na scénu přichází had, který reprezentuje nejen skutečného hada či spíše draka, ale i jako symbol (např. vlnovka-jing-jang, více vlnovek-ida a pingala). Mimochodem, opravdu jsou strážci vědění, nevím zdali spásného, ale určitě nějakého.
  3. Když Adam i Eva okusí jablko, zde jako symbol poznání objeví něco nového.
  4. Strom je pak symbol cesty hada se shora (nebesa, vyšší forma poznání).

Čili je nám asi stále ukazován obrázek cesty člověka k osvobození, ale jeho výklad v bibli se liší pouze výsledkem, jinak je obrázek naprosto pravdivý.

Svatá trojice

Svatá trojiceJiná podoba, nyní zvaná svatá trojice, lépe vystihuje podstatu výkladu.

Asi správná interpretace obrázku
  1. Buch otee“ a „Buch sin“ jsou Adam a Eva, znázorňuji opaky téhož (jing-jang, plus-minus, muž-žena apod.).
  2. Buch“ je asi had, který reprezentuje nejen skutečného hada či spíše draka, ale i jako symbol (např. vlnovka-jing-jang, více vlnovek-ida a pingala).

Mimochodem, opravdu jsou strážci vědění, nevím zdali spásného, ale určitě nějakého.

Asi chybí tato pasáž

Když Adam i Eva okusí jablko, zde jako symbol poznání objeví něco nového. Strom je pak symbol cesty hada se shora, (nebesa, vyšší forma poznání).

Pro změnu je zde znázorněn výsledek

Duch svati“ je to ono něco nového. Spojnice mezi jednotlivými body pak odpovídá skutečnému znázornění proudu, řekněme např. energie. (Mimochodem to připomíná část sefirotu, ale v tomto případě by to ukazovalo i na upravenou kabalu.)

Trojúhelník, 3 nosy, 3 hlavy je pak znázorněním téhož se zdůrazněním na současnou znalost všech tří symbolů, výsledek se projeví v hlavě.

I zde je ukazován obrázek cesty člověka k poznání.

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *